93 Yaşındaki Hastaya TAVİ Yöntemi ile Kalp Kapağı Takıldı

93 Yaşındaki Hastaya TAVİ Yöntemi ile Kalp Kapağı Takıldı

ÇOMÜ Hastanesinde 93 yaşındaki bir hastaya kapalı kalp kapağı değişim yöntemi olan TAVİ (Kateter Yolu ile Aort Kapağı Yerleştirilmesi) işlemi gerçekleştirildi.

TAVİ; cerrahi olmayan yöntemle kasık atar damarından kateter kullanılarak aort kapağı takılması işlemidir. Halk arasında ameliyatsız aort kapak değişimi olarak bilinen bu kapalı yöntem: özellikle yaşı ilerlemiş, açık kalp ameliyatı riskli olabilecek ve genel anestezi alması sakıncalı olan hastalara uygulanmaktadır. Ayrıca ileri akciğer hastalığı, böbrek yetmezliği ve daha önce geçirmiş olduğu açık kalp ameliyatı olan ya da inme geçirmiş hastalarada uygulanmakta ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Konuyla ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine GAZİ: “TAVİ denilen kapalı yöntemle aort kapak değişim işlemlerine pandemi döneminde ara verilse de kliniğimizde uzun bir süredir bu girişimsel tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ciddi aort kapak darlığı hem kalp yetersizliği nedeni ile ölüm hem de ani ölüm riski yüksek olan özellikle ileri yaş hastalarda karşımıza çıkan bir kalp hastalığıdır. Tedavisi ancak aort kapağının değiştirilmesi yoluyla olmaktadır.”

TAVİ, Açık Kalp Ameliyatı ile Kıyaslandığında Hasta için Bazı Avantajları Olan Bir Tedavi Yöntemidir.

“Eskiden sadece açık kalp ameliyatı ile gerçekleştirilen kapak değişim operasyonu, son yıllarda hastanemizde kapalı yöntemle kasıktan da yapılabilmekte olupbu minimal invaziv kapalı yöntem, ameliyat ile tedavisi yüksek risk barındıran hastalardan, Kalp ve Damar Cerrahisinin de kapalı yönteme onay vermesi ile uygun görülen hastalarda uygulanmaktadır. Bugün TAVİ işlemi yaptığımız hastamız, kliniğimizde bu yöntemle sağlığına kavuşan en yaşlı kişi olmuştur. Uyguladığımız bu yöntemin en büyük artısı hastanın birkaç gün içerisinde taburcu edilebilmesi ve ortalama işlem süresinin ise 1 saat içinde tamamlanabilmesidir.”

Hasta 6 Saat Sonra Ayağa Kalkabilmekte ve 24-48 Saat içinde Taburcu Olabilmektedir.

“Yaklaşık 1 saat süren TAVİ işlemi sonrası hastalar kontrol amaçlı olarak 1 gece Koroner Yoğun Bakım Ünitemizde takip edilmekte ve bir sorun yaşanmazsa ertesi gün normal odaya alınarak izlenmektedir. Herhangi bir komplikasyon gelişmediği takdirde hastalar işlemden sonra 2 gün içinde de taburcu olabilmektedir.”

“Hastanemizde daha önce de başarı ile uygulanan kapalı yöntemle ameliyatsız aort kapak değişimi prosedürü,pandemi sonrası tekrar seçili hastalarda uygulanmaya başlanmıştır. Uygun hastalarımızda bu tedavi yöntemini uygulamaya devam edeceğiz. Bunun dışında hastanemizde kalp deliğinin kapalı yöntemle kapatılması, aritmi tedavisi için elektrofizyoloji, şah damara stent uygulaması gibi diğer kapalı işlemlerde yapılmaktadır.” dedi. Prof. Dr. Emine GAZİ ayrıca özverili çalışmalarından dolayı Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi ile Anesteziyoloji ekibine ve desteklerinden dolayı Hastanemiz Başhekimi Doç. Dr. Hasan Ali KİRAZ’a teşekkür ediyorum.”diyerek sözlerini tamamladı.