T.A.K
TEMİZ ARALIKLI KATETERİZASYON (T.A.K) KULLANIMI

Temiz Aralıklı Kateterizasyon (T.A.K.) nedir? Tuvaletini yapamayan ya da yapmakta zorlanan kişilerin mesanelerindeki idrarı düzenli, güvenli ve uygun bir şekilde boşaltmalarını sağlamak üzere uygulanan bir yöntemdir.
İnce esnek ve kaygan bir sonda ile mesaneye girerek idrarın boşaltılması işlemidir.

TEMİZ ARALIKLI KATETERİZASYON NEYE YARAR ?

Genellikle omurilik felçliler için mesane de idrar atabilmeleri his kaybı olduğundan bu sondaya ihtiyaç söz konusudur, omurilik felçlilerin yanı sıra tuvalet ihtiyaçlarını yapmakta zorlanan birçok engel ve hastalık grubunda sonda kullanımı mevcuttur. Bunlarla birlikte idrar kaçaklarını önlemek, üriner sistemlerinin daha iyi koşullarda olmasını sağlamak ve yaşam şartlarının daha uygun olabilmesini sağlamak ilk amaçtır. Sonda kullanılmaması halinde idrarın atılmaması mesane ve idrar torbasında kalması olası böbrek yetmezliğine yol açabilir, bu durumun yanı sıra idrarın içerde atılması gerekmesine rağmen atılmaması mesane içerisinde oluşabilecek mesane taşları ve enfeksiyonlara da yol açabilir.

NE KADAR SÜRE T.A.K. YAPILACAK ?

Bu işlem geçici olarak (neden olan problem giderilene kadar) ya da yaşam boyu sürekli olarak kullanılabilir. TAK' a devam etme ya da kesme kararını sizi takip eden hekim belli testler sonrasında karar verecektir.

T.A.K. UYGULAMAK İÇİN BAŞKA YOLLAR VAR MI ?

Tekerlekli sandalyede olan ya da kilolu hastalarda ve kızlarda çoğu zaman TAK yapmak oldukça zorlaşmaktadır. Hastalar işlemin gerçekleşmesi için başka birinin yardımına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu işlemi kolaylaştırmak ve hastayı bağımsız hale getirmek için özel bir operasyon gerçekleştirilebilir. Hekiminiz uygun görür ise, ailenin de isteği ile cerrahi olarak karın bölgesine oluşturulan ayrı bir yol yardımıyla mesane boşaltılabilir. Çoğu zaman kozmetik olarak belli olmayan bu yol hastayı kendi kendine yeter hale getirir.

TEMİZ ARALIKLI KATETERİZASYON (TAK) UYGULAMASI BASAMAKLARI
  • Eller bol su ile yıkanır
  • Kullanılacak kateter usuluüne uygun hazırlanır ve paketi açılır
  • Sonda idrar kanalı (üretra) açıklığından içeriye doğru nazikçe ilerletilir
  • Sonda ilerletilmesinde zorlanma olursa derin bir nefes alınır ve tekrar denenir.
  • Kateter idrar akışı başlayana kadar ilerletilir
  • İdrar akışı bittikten sonra kateter nazikçe çekilir
  • Eller tekrar yıkanır.
KAYNAKÇA

http://www.serdartekgul.com/?link=makaleoku&ID=6481

http://tak.tcud.org.tr/

http://www.uroturk.org.tr/urolojihemsireligi/

http://www.itf.istanbul.edu.tr/uroloji/

http://www.tip.hacettepe.edu.tr/personel/ogruyesi.php

Hazırlayan: BERNA YAVUZ 

Ürodinami Hemşiresi / ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi