KORONER BYPASS
KORONER BYPASS

Kalbimize ihtiyacı olan kanı ''koroner arter'' adı verilen atardamarlar getirir. Bu damarlarda, zaman içinde daralma ve tıkanmalar görülebilir. Bunun sonucunda; kalp yeterince beslenemeyip, görevlerini tam anlamıyla yapamaz hale gelebilir. Bu kişilerde göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ortaya çıkar. Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlar takılması işlemine ‘Koroner bypass ameliyatı'' denir.

KALP KAPAK HASTALIKLARI

Kalp Kapağı Nedir?
Kalbimizde kulakçıklarla karıncıklar arasında 2, karıncıklar (ventrikül) ile kalpten çıkan büyük damarlar arasında da 2 adet olmak üzere 4 tane kapak vardır. Bu kapaklar yapıları gereği kanın tek yönde akmasını sağlarlar. Sol karıncıkla aorta arasındaki ''AORT'' ve sol kulakçıkla sol karıncık arasındaki ''MİTRAL'' KAPAKLARI kalbin en önemli iki kapağıdır.
Kalp Kapak Hastalığı Nedir?
Değişik nedenlerle kalp kapaklarının kireçlenerek kapağı oluşturan elemanların birbirine yapışması kapak darlıklarını, dejenere olarak genişlemesi ise kapak yetmezliklerini meydana getirir. Darlıklarda kan yeterince rahat akamayacağı için, yetmezliklerde de geriye kaçacağı için çeşitli derecelerde rahatsızlıklar ortaya çıkar.

AÇIK KALP AMELİYATLARINA HAZIRLIK

Ameliyat olmaya karar veren hastanın yatış işlemleri yapılır. Yatıştan sonra kan tahlilleri, idrar tahlilleri, EKG, EKO, solunum fonksiyon testi ve akciğer filmi gibi tetkikler yapılır. Bu konuda servis hemşireleri ve görevli doktorlar size yol göstereceklerdir. Bazı hastaların ek hastalık ihtimaline karşı ileri tetkik edilmesi gerekebilir. Bu ihtimal cerrahi ekip tarafından belirlenerek gerekli görülen hastalarda ameliyat öncesi hazırlık tetkiklerine ek olarak başka tetkikler yapılır ve bunların sonucuna göre hasta tekrar değerlendirilerek yapılacak ameliyatın zamanlaması yeniden belirlenir. Ameliyata gelirken yanınızda daha önce yapılmış olan tetkiklerini (Anjiyo raporu ve filmi, Ekokardiyografi raporu, Efor testi…) getirmeyi unutmayınız. Kullandığınız ilaçların eksiksiz listesini mutlaka ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorunuza göstererek onun önerilerini uygulayınız.
Sigara içiyorsanız hemen bırakmanız gerekmektedir.
Ameliyat sırasında kullanmak amacı ile taze kan verebilecek kişilere ihtiyaç vardır. Bu nedenle kan grubunuzu öğrenerek aynı kan grubundan 5 (beş) kişiyi kan vericisi olarak belirleyiniz. Hastanemizde test edilerek kan vermesine engel durumu olmayan kişiler verici olarak kabul edilecektir. Ameliyat günü kan verebilecek kişileri önceden belirleyiniz.
Ameliyattan önce hasta anestezi uzmanı tarafından da değerlendirilip, anestezi açısından riskli bir durum olup olmadığı araştırılır Bu değerlendirme sırasında anestezi doktoruna şikâyetlerinizi ve geçirdiğiniz önemli hastalıkları, kullandığınız ilaçları, varsa alerjinizi belirtmeniz çok önemlidir.
Ameliyat sonrasında sık öksürmeniz ve derin nefes almanız istendiği için ameliyattan önce öksürme ve derin nefes alma alıştırmaları yapılması yararlı olacaktır.
Ameliyat öncesinde hastanın vücut kıllarını temizlemesi gereklidir (Ameliyattan bir gün önce yapılacak olan ameliyatın türüne göre, göğüs ve karın bölgesi ön-yan kısımları, bacakların ön ve arkaları tamamen, tüy dökücü krem ya da traş makinası ile temizlenmelidir. Jilet kullanımı; oluşabilecek kesilerin enfeksiyona sebep olacağı için önerilmemektedir.) Ameliyattan önce hastaların yıkanmasının, görülebilecek enfeksiyonları önemli oranda azalttığı bilinen bir gerçektir.
Ameliyattan önceki akşam hasta saat 24' ten itibaren kesinlikle bir şey yememeli ve içmemelidir. Ayrıca hastaya bağırsak temizliği için lavman yapılması gereklidir.
Ameliyat sabahı hastanın eğer varsa gözlükleri, takma dişleri ve diğer protezleri, iç çamaşırları ve ziynet eşyaları çıkartılmalıdır. Hasta özel bir gömlek giydirilerek sedyeye alınır ve ameliyathaneye götürülür

HAZIRLAYAN: Nazmiye SINMAZ / Cerrahi Servis Sorumlu Hemşiresi