Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yeni Hizmet Binasında İlk Organ Nakli Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi yeni hizmet binasındaki ilk organ naklini başarı ile gerçekleştirdi. Daha geniş imkânlar ve modern teçhizatlar ile hastalarına hizmet vermeye devam ediyor.

Çanakkale’nin Kumkale ilçesinde yaşayan evli ve iki çocuk annesi 40 yaşındaki Barış Çalışkan,2008yılında doğum sırasında ortaya çıkan ve gerilemeyen hipertansiyon nedeniyle tedavi altındaydı. İlerleyen yıllarda da düzelmeyen hipertansiyon nedeniyle zaman içerisinde böbreklerinde hasar meydana gelişerek 2015 yılında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. İlerleyen dönemde böbrek fonksiyonlarının tam kaybı sonucu diyalize girme aşamasına gelindi. 2017 yılının Aralık ayında böbrek nakli olmak için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürlüğüne başvuran hastamıza 02.04.2018 tarihinde beyin ölümü gerçekleşen Çanakkaleli hastanın sol böbreği başarılı bir şekilde nakledilerek sağlığına kavuşması sağlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Cabir Alan “ Hastamız doğum sırasında oluşan ve tedaviye yanıt vermeyen yüksek tansiyon şikâyeti ile hastanemize başvurdu. Yapılan incelemeler ve testler sonucunda böbreklerinde sorun olduğu ve artık son aşamaya gelindiği görüldü. Bunun üzerine Kasım 2017’de Organ Nakli koordinatörlüğümüze yönlendirilen hastamıza burada da gerekli testler yapılarak organ nakli listesine alınmış oldu. Merkezime kaydolduktan 1 ay sonra doku uyum testleri sonucunda kendisine çıkan ilk böbrekten kendisi şehir dışında oldu için yararlanamadı ve çok üzüldü. Kendisini diyaliz programına hazırladığımız dönemde Çanakkale’de beyin ölümü tanısı konulan 65 yaşındaki bir hastanın organlarını bağışlaması sonrası ve Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı protokol çerçevesinde yapılan tetkiklerde doku ve kan grubu Barış hanıma uygun olarak belirlenince tekrar Nakil merkezimize davet edildi. Konsey kararı neticesinde bakanlığın gönderdiği sıralamada 1. Sırada yer alan Barış hanıma böbrek nakli yapılmasına karar verildi.  Geçtiğimiz hafta 03.04.2018 tarihinde yaptığımız 3 saatlik başarılı ameliyat ile hastamıza böbrek nakli işlemini gerçekleştirdik. Hastamız bir haftalık takibin ardından sağlığına kovuştu. Hastamızın ameliyat sonrası böbrek fonksiyonları idrar çıkışı ve kreatin değerleri gayet iyi durumda” dedi.