Organ Nakli Merkezi Tarafından Basın Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi, Nisan 2015 tarihinden itibaren 54 başarılı böbrek nakli gerçekleştirdi. Organ Nakil Merkezi, operasyon sonrası yüzde 95 başarı oranı ile Türkiye’deki sayılı nakil merkezleri arasına adını yazdırmayı başardı. Hekimler nakil işlemi yapılarak kurtarılan hastaların sayısının artması için organ bağışının hayati önem taşıdığını vurguladı.

“54 Hastaya Böbrek Nakli Gerçekleştirdik”

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde dün gerçekleşen basın açıklamasında organ bağışı operasyonlarını yöneten hekimler, basın mensuplarıyla bir araya geldiler. Toplantı saat 11.00’de Başhekimlik Toplantı Salonu’nda yapıldı. Organ bağışı konusunda istenilen ve arzu edilen düzeyde olmadığımız ülkemizde bağış sonrası nakil faaliyetlerinde başarılı adımlar atılmaya başladı. ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi’de böbrek nakli konusunda Türkiye’de sayılı nakil merkezlerinden oldu. Nisan 2015 yılından itibaren 54 hastaya başarılı böbrek nakil işlemi gerçekleştirildi.

“Türkiye’de 28 Bin 630 Hasta Nakil Sırası Beklemekte”

Konuyla ilgili olarak Doç.Dr. Cabir Alan, “Nakil sayımızı iki katına çıkarmak ilk hedeflerimiz arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 28 Bin 630 Kişi böbrek nakli sırasında.  Türkiye’de yıllık canlı ve kadavra böbrek nakli 1500-1600 civarında.  Her yıl 26 Bin 500 kişi nakil bekliyor. 80 Bin hasta diyalize bağlı olarak yaşıyor.  Her yıl da bu sayıya 5 Bin kişi ekleniyor. Organ bağışı oldukça yetersiz… Bunun en büyük nedeni de beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin organ bağışı sayısı yetersiz. Çanakkale’de organ bağışı bekleyen hasta sayısı 450 civarında. Merkezimizde 150 kayıtlı hasta var. 300’ e yakın hasta da başka merkezlerde kayıtlı. Biz bu hastaları da merkezimize davet ediyoruz. Çünkü operasyondan sonra oluşma ihtimali olan komplikasyonlar için merkeze en yakın yerde olmak gerekiyor.” dedi

“Nakillerdeki Başarı Oranımız Yüzde 95”

Organ Nakil Merkezi operasyon sonrası yüzde 95 başarı oranı ile Türkiye’deki sayılı merkezler arasına adını yazdırdı. 1 ay içinde 6 nakil yapılabilen birimde Organ Nakil Merkezi Müdürü ve Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Cabir Alan ile birlikte Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay, Dr. Öğretim Üyesi Hasan Anıl Kurt ve Dr. Öğretim Üyesi Şükrü Taş operasyonları gerçekleştirirken, Dr. Öğretim Üyesi Hasan Ali Kiraz ve Dr. Öğretim Üyesi Tuncer Şimşek anestezi işleminde, Nefrolog Dr. Öğretim Üyesi Serkan Bakırdöğen operasyon öncesi ve sonrası hastaların takibinde, Organ nakli koordinatörleri Dr. Öğretim Üyesi H.Betül Altınışık ve Sağlık Memuru Mustafa Öner hastaların organ nakil listesine kayıt ve nakil sürecindeki koordinasyonunda, operasyon sonrası hasta bakımında da servis hemşirelerinin görev aldığını belirtildi. Bu belirtilen süreçte takım çalışmasının çok önemli olduğuna dikkat çekildi. 

“Yurtdışından da Başvurular Geliyor”

Canlıdan canlıya ve kadavradan canlıya nakil yapılabilen Organ Nakli Merkezine İstanbul, Bursa ve Balıkesir illerinden başvurular gelmeye başladı. Yurtdışından da başvuruların geldiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Hasan Anıl Kiraz prosedürlerin uzun olması sebebiyle nakil işlemlerinin gerçekleşemediğini söyledi.

 “Organ Nakil Merkezimiz Ayda 6 Nakil Yapabilecek Düzeye Ulaştı”

Prof Dr. Ahmet Reşit Ersay ise konuyla ilgili, “Medyanın organ bağışı konusundaki tutumu bizler ve hastalar için çok önemlidir. ÇOMÜ Organ Nakli Merkezimiz Nisan 2015 yılından beri faaliyet gösteriyor. 54 hastaya nakil gerçekleştirdik.  Hem canlı hem kadavra nakilleri gerçekleştirdik. Marmara Bölgesi dâhilinde merkezimize kayıtlı hastalarımız var. Kadavra oldukça ve canlı nakil çıktıkça hastalarımızın nakillerini gerçekleştiriyoruz.  Yüzde 95’lik başarı oranımızla hepimiz birbirimizle gurur duyuyoruz. Buradaki kapasitemiz ayda 6 nakil yapabilecek seviyededir. Bazı durumlarda 24 saatte 4 nakil yapmak durumunda da kalıyoruz. Nakil Merkezimizde büyük bir ekiple çalışıyoruz. Eğitim faaliyetleri olarak da önümüzdeki yıl Böbrek Nakli konusunda diğer üniversitelerden meslektaşlarımızı hastanemizde ağırlayıp Böbrek Nakli konusunda bir sertifika programı vermeyi planlıyoruz.” dedi

“Organlarınızı Cennete Götürmeyin”

Hastaların nakil olabilmesi ve nakil sayısının artması için organ bağışının çok önemli olduğunu vurgulayan Hekimler “Organlarınızı cennete götürmeyin, onlara burada ihtiyacımız var” diyerek Organ Nakli konusunun önemine değindiler.