17 Kasım Dünya Prematüre Günü

“17 Kasım Dünya Prematüre Günü” etkinlikleri kapsamında Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öcülüğünde etkinik gerçekleştirildi.

Etkinliğe  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hakan Aylanç, Prematüre doğan bebekler ve aileleri ile hemşireler katıldı. Prematürelik hakkında farkındalığı artırmak amacıyla hemşireler, etkinliğe prematüre bebekleri temsil eden mor renkli formalarıyla katıldılar.

Etkinlik sonrası Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hakan Aylanç  yaptığı açıklamada her yıl dünyada yaklaşık 13 milyon, Türkiye’de ise 150 bin prematüre bebek dünyaya geldiğini belirterek, “Dünyada ve ülkemizde pek çok bebek gebelik süreci tamamlanmadan, beklenen zamandan önce yani prematüre doğmaktadır. Normal gebeliğin süresi ortalama 40 haftadır. Eğer bebek 37 haftadan daha önce doğarsa prematüre bebek olarak kabul edilir. Prematüreliğin nedenleri incelendiğinde bunların önemli bir bölümünün yüksek riskli gebeliklerden kaynaklandığı görülmektedir. Ayrıca yoksulluk, küçük yaşta gebelik, sık doğum, yetersiz beslenme ve yetersiz gebelik bakımı gibi nedenlerle prematüre bebek doğurma riski artmaktadır” dedi.